מוסדות "קול רינה" בראשות הרב יורם אברג'ל זצוק"ל
פייסבוק
הרשמה
חיפוש
דלג על חיפוש
עצות הרב
תרום והיה שותף
הרשם לניוזלטר
ספרי הרב
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

הרב יצחק אביחצירא (מכונה בשם ה"באבא חאקי")

היה הרב הראשי של הערים רמלה ולוד נולד בריסאני, במחוז תאפילאלת שבמרוקו לאביו רבי מסעוד אביחצירא, בנו של רבי יעקב אבוחצירא. אחיהם של ר' דוד אביחצירא, והבבא סאלי, ר' ישראל אבוחצירא.

 

למד ולימד במרוקו במשך שנים רבות ואף נשא בעול הנהגת הקהילה.

בשנת ה'תר"ף (1920) עקר מריסאני לעיירה בודניב יחד עם אחיו הבבא סאלי עקב הגזרות הקשות כנגד היהודים בעיירה ובפרט רצח אחיהם הגדול ר' דוד אבוחצירא על ידי השלטונות.

בשנת ה'תרצ"ו (1936) עבר להתגורר עם משפחתו בעיירה ארפוד שהייתה תחת שלטון צרפתי. שם ניהל את הקהילה וייצג אותה מול השלטונות.

בשנת ה'תש"ה (1945), כשהיה בן 50, עזב את מרוקו ועבר לגור בעיר אוראן שבאלג'יריה, שם התגוררו רבים שעקרו ממחוז תאפילאלת עקב הגזרות הקשות, וחשו בחסרון ההנהגה של ר' יצחק. אולם, ר' יצחק לא נשאר באוראן זמן רב כיוון שהחלה גאולתן של ישראל, וכעבור שלוש שנים בשנת ה'תש"ח עם הקמת מדינת ישראל עלה ארצה יחד עם בניו ובנותיו שנולדו לו במרוקו ובאלג'יריה והשתכן במעברה בגבעת אולגה.

 

כשנודע לראשון לציון הרב בן ציון חי עוזיאל על בואו לארץ מיהר אליו לקבל פניו ולכבדו.

הרב שידע על גדולתו הרבה ועל השתייכותו למשפחת אבוחצירא והעניק לו את מצנפת הרב הראשי שעל ראשו כדי שיהיה מכובד יותר מהרבנים האחרים.

 

הרב עוזיאל ביקש למנותו לרב הראשי לרמלה ולוד והביא את הדברים לפני מועצת הרבנות הראשית, שם הייתה הסכמה מפה לפה על מינויו וכל זה בעידודו של הרב הראשי האשכנזי הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג. שימש כרב העיר רמלה לצד הרב האשכנזי ישראל גלזר במשך כ-20 שנים ופעל רבות למען החינוך הדתי בעיר רמלה ובסביבותיה. הרב אף מונה ליו"ר "ארגון הרבנים הספרדים ועדות המזרח בארץ ישראל", שייסד הראשון לציון הרב יצחק נסים. חברי הוועד באותה תקופה היו (בין השאר): הרב חיים דוד הלוי, רבה של בת ים הרב משה לוי ובנו של הבאבא חאקי, הרב אברהם אבוחצירא שהיה אז רבה של יבנה.

 

היה ידוע במופתיו ובברכותיו המועילות, וביתו היה פתוח לרווחה לכל מי שהיה זקוק לו.

 

בכ"ה באדר ב' ה'תש"ל (2 באפריל 1970) נהרג בתאונת דרכים בדרכו חזרה מנתיבות. הרב היה בדרכו לרמלה לאחר שהשכין שלום בית בין איש לאשתו ולאחר שביקר את אחיו הבבא סאלי. יהי זיכרו ברוך.

עבור לתוכן העמוד