מוסדות "קול רינה" בראשות הרב יורם אברג'ל זצוק"ל
פייסבוק
הרשמה
חיפוש
דלג על חיפוש
עצות הרב
תרום והיה שותף
הרשם לניוזלטר
ספרי הרב
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

רבי יוחנן טברסקי האדמו"ר מרחמסטריווקה (ד' ניסן)

רבי יוחנן טברסקי נולד בשנת ה'תקע"ו בווהלין שבאוקראינה, בנו השמיני והצעיר ביותר של אביו, הרה"ג רבי מרדכי טברסקי (המגיד מצ'רנוביל).

אביו ואמו של הרב מרדכי וסבו וסבתו של הרב יוחנן היו הרב מנחם נחום טברסקי מצ'רנוביל (המאור עיניים) והרבנית שרה. סבו, הרב מנחם נחום היה תלמידו של הבעל שם טוב והמגיד ממזריטש. אמו של הרב יוחנן טברסקי הייתה הרבנית פייגע לייקס, בת הרב דוד לייקס. היא נישאה בזיווג שני לרב מרדכי טברסקי.

 

עוד בימי חייו של אביו שהיה אבי שושלת צ'רנוביל, הרב מרדכי טברסקי, הוריש לו ולכל אחד מאחיו מידה מאישיותו, הרב יוחנן ביקש לטול מנשפו של אביו 'גורנישט' (כלום, ענווה וצניעות) אך הקדים אותו אחיו, הרב משה טברסקי שהיה אבי חסידות קוריסטשוב. לכן אמר הרב יוחנן לאביו שהוא רוצה לטול ממנו 'גורנישט מן גורנישט' (הכלום שבכלום, שיא הצניעות).

 

בכ' באייר תקצ"ז נפטר הרב מרדכי טברסקי ובנו, הרב יוחנן נצטווה כמו שאר אחיו לנהוג באדמו"רות והוא החל זאת לראשונה ברחמסטריווקה בה ייסד את חצרו 'חסידות רחמסטריווקה'.

 

הרב יוחנן נשאר בשלו והוא איננו הסכים באופן מלא למלא באדמו"רות בעקבות כך הוא איננו נשא דברי תורה בטיש כמסורת אביו וסבו ונודע כבעל מידות ענווה יוצאות דופן.

 

הרב יוחנן טברסקי נפטר בד' ניסן ה'תרנ"ה וניטמן ברחמסטריוקה, כל ארבעת בניו כיהנו באדמו"רות, שלושה מהם בעיר משובו רחמסטריווקה ולאחר מכן היו לאדמו"רים מררחמסטריווקה בישראל. רק בנו בכורו, הרב דוד טברסקי נשאר באירופה וייסד את חסידות זלטיפולי.

עבור לתוכן העמוד