מוסדות "קול רינה" בראשות הרב יורם אברג'ל זצוק"ל
פייסבוק
הרשמה
חיפוש
דלג על חיפוש
שיעורי הרב
תרום והיה שותף
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

אודותינו

בס"ד

הרב יורם אברג'ל ומוסדות קול-רינה רב פעלים

הרב יורם מיכאל אברג'ל נולד במושב 'ברוש' אחד משלושת המושבים 'ברוש' 'תדהר' ותאשור' על שם הפסוק בישעיהו מ"א יט' "אשים בערבה, ברוש תדהר ותאשור יחדו" שלושת המושבים שהם חלק מהמועצה האזורית 'בני שמעון' ממוקמים בין נתיבות לאופקים.

'ברוש' הוא מושב שהוקם כמו שני האחרים בתשי"ג על ידי עולים מצפון אפריקה שהגיעו בעליה הגדולה משם, רובם ממרוקו, כמו גם משפחת אברג'ל.

מושב 'ברוש' איננו מוכר כמושב חרדי וכן מרבית מתושבי 'ברוש' הינם עוסקים בחקלאות וכן במשקים של עופות תלמידי החכמים בסביבה היו מעטים כך שהעובדה שמ'ברוש' יצא מרביץ תורה ועוד בסדר גודל שכזה אינה עניין אוטומטי.

הדרך שעבר הרב יורם אברג'ל מספרת את סיפור ההתחיות היהודית בעדות המזרח. אחרי לימודים בבית הספר הדתי באזור ואחר כך בתלמוד תורה אזורי של חב"ד {במושב ברוש ניכרת השפעה של פעילות חב"דית} עבר ללמוד בישיבת בני עקיבא 'בית יהודה' שחרי"ת בכפר מימון. אבל לא נשאר כאן אלא מצא את דרכו עד מהרה עובר ללמוד בישיבת 'תפארת צבי' , הישיבה הקטנה של 'חברון'.

כשסיים בירושלים חזר לאזור הדרום , ובישיבה גדולה למד ב'ישיבת הנגב' שבראשות הגאון רבי יששכר מאיר זצוק"ל שחוללה נפלאות בדרום. כבר בימיו בישיבה התגלו היכולות המנהיגותיות שלו והוא עסק בהפצת תורה. כאשר במקביל ללימודיו בישיבה הוא התקרב לדרך חב"ד, הרב אברג'ל מוסר שיעורים קבועים מדי יום בספר התניא שבו הוא עוסק רבות והשיעורים יצאו לאור בסדרת הספרים 'בצור ירום' המונה כעת שמונה כרכים כולם על בסיס שיעורי התניא.

מאז כניסתו לישיבה בנתיבות ומאז שהוא גר בעיר הרב רואה עצמו כל השנים כתלמידו של רבי יששכר מאיר והיה קרוב אליו. אבל בימיו בנתיבות זכה להתקרב גם לדמות אחרת שהשפיעה רבות על חייו, לבבא סאלי.

הרב הגיע אל הבבא סאלי לפני 34 שנים, בתש"מ, כשהוא עדיין אברך צעיר וזכה לקרבה מיוחדת מהבבא סאלי ואף זכה לשמשו. וכך זה נמשך כ- 4-5 שנים עד להסתלקות הבבא סאלי זי"ע בד' שבט תדש"מ.

אולי הקירבה לבבא סאלי והשהות בנתיבות שנחשבת עיר של באבות יצרה את הדימוי של "מקובל" אבל הרב יורם אברג'ל רחוק מלהיות "באבא". הוא בוודאי לא אדם שחי ב"הרחבה" ולא יושב על מבועי הממון. ההיפך הגמור כאשר הדבר ניכר בכל הליכותיו, כולל כמובן דירת השיכון בנתיבות שהיא מאוד לא של "באבא", וגם "באבא" מתחיל יתבייש לגור בה.

במהותו הרב אברג'ל מרביץ תורה בסדר גודל ענק, וכל מהותו היא המחשבה איך להגדיל תורה ואיך להגביר את הפצתה.זה היה ונשאר הסיפור העיקרי שלו ואכן זהו סיפור. ככלות הכל מדובר ב-45 כוללים שמפוזרים בכל הארץ, מיועדים לכל העדות, בלי הבדל ובלי העדפה, כאשר גם הרבנים ונושאי המשרה מגיעים מכל העדות, אשכנזים, ספרדים, ליטאים וחסידים.

הכל החל בנתיבות, בכולל שנפתח בעיר, ועד מהרה הגיעו פניות להקמת סניפים, וכך נפתחו עוד ועוד כוללים {לא אחת קיבל על עצמו הרב אברג'ל על פי בקשת גדולי תורה את העול של כוללים שעמדו בפני סכנת סגירה} עד למספר הנוכחי המדהים. כאשר הרב אברג'ל נוסע ממקום למקום אם כי המרכז היה ונשאר בנתיבות.

הסיפור של המוסדות החל בגדול בשנת תשמ"ה, אז הקים בנתיבות את כולל "קול רינה רב פעלים" {קול רינה על שם אמו, רינה אברג'ל זצ"ל} בתחילה שכן הכולל במקלט, ועם התרחבות הלומדים בכוללים שלו הקים את רשת החינוך "באר מים חיים" שהיא מעצמה נוספת שכוללת מעונות יום גני ילדים תלמודי תורה ובית ספר יסודי לבנות הנושא את שם אמו של הרב "יבוא ברינה" וכן ישיבה קטנה "תפארת בחורים" ותיכון לבנות "שפתי רננות".

לצד מוסדות התורה יש לרב אברג'ל גם פעילות חסד בקנה מידה ארצי. בחצר הכולל בנתיבות יש מחסן מזון שמיועד לעזרה לנזקקים ומדי שבוע נפתחים השערים והוא מחלק חינם אין כסף מצרכים למאות משפחות.

המכירים את דרכו של הרב אברג'ל יודעים שזה לא הסוף רק ההתחלה. את המספרים כמובן יש לקחת בערבון מוגבל. כי הם כל הזמן בתנועה, וב"ה רק קדימה. ומה שהתחיל לפני כשלושים שנה במטי מעט, הפך כעבור תקופה לא ארוכה לממלכה, והממלכה הפכה בימינו למעצמה, ובאשר לעתיד השמים הם הגבול, גם בתחום הכוללים וגם בתלמודי תורה שכמו כל המוסדות התחילו בנתיבות אבל זו הייתה רק נקודת המוצא, והם בדרך למסע על פני כל הארץ בס"ד.

עבור לתוכן העמוד