מוסדות "קול רינה" בראשות הרב יורם אברג'ל זצוק"ל
פייסבוק
הרשמה
חיפוש
דלג על חיפוש
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

הרב אברג'ל בראיון לשטורעם נט

הרב אברג'ל בראיון הבלעדי למנדי ריזל

 

"אני מוחל למי שהתלונן במשטרה; אדמוה"ז עשה שאשב במעצר כדי להגביר את הפצת המעיינות"


הרב יורם אברג'ל דחה בחצי השנה האחרונה את כל ניסיונותיהם ובקשותיהם של כלי-התקשורת להתראיין בפרשה שבגינה נעצר – אבל לקראת חג הפסח הוא ניאות להעניק ראיון ראשון ונדיר דווקא ל'שטורעם' ● בשיחה עם העיתונאי החב"די מנדי ריזל, הוא מדבר על הכול: הרבי ("כשישאלו אותי אחרי 120 מה עשיתי אענה שהוא היה ה'עשה לך רב' שלי"), המאסר ("מדובר בתלונת שווא ושקר"), הקפידה ("מתפלל תפילות גדולות שלא יקרה כלום למתלונן") והתשובות שקיבל מהרבי ● ומה המסר שהוא "מבקש להעביר באמצעותכם לחסידי חב"ד"?

מנדי ריזל

 

בשעה המיועדת נפתחה הדלת הצדדית בבניין המרכזי שלמוסדות 'רב פעלים' ברחוב בין-איש-חי 1 בנתיבות, ועוזרו של הרב יורם אברג'ל הכניס אותי מבעד לגרם המדרגות הצדדי אל בית-המדרש.  תור של עשרות אנשים עמד בדממה, והמתין להגיע אל הרב שחילק מברכותיו.

ראיתי שם יהודים מכל הסוגים והמינים: חסידים, ליטאים, ספרדים וכאלו שהכיפה שלראשם נמצאת שם רק פעם בשנה, ביום-הכיפורים.

קצתם קראו תהילים, אחרים הביטו ב'קוויטל' שלהם ויש שעצמו עיניים בכוונה ושפשפו ידיהם זו בזו.

הצד השווה שבהם: מדובר בקומץ מאלפי, יש שיאמרו עשרות אלפי, מחסידיו ומעריציו של הרב יורם אברג'ל – מגדולי הרבנים בארץ הקודש.

הרב אברג'ל זוכה בשבוע שעבר באופן סופי לאחר שהמשטרה הודיעה כי היא סוגרת את התיק שנפתח כנגדו בחודש כסלו, שבו הואשם בהתערבות לא חוקית ובהפעלת איומים לכאורה בבחירות המוניציפאליות בעירו.

אנשיו טענו כבר אז שהוא זכאי ויצא נקי ללא רבב, אך רק בשבוע שעבר הודתה בכך גם הפרקליטות.

 

הרב אברג'ל חולש על אימפריה של כוללים, כשהרב בירך את האנשים, הבחנתי כי על הסטנדר שעליו הוא נשען, נמצאים שלושה ספרים: ביאורים בספר התניא, 'היום יום' וחת"ת. מידי יום הוא מוסר שיעור שבועי בתניא וכן בספר 'היום יום'.

אין שבוע שבו הוא לא מדבר בהערצה מוחלטת על הרבי ועל האדמו"ר הזקן, שאותם הוא מגדיר כרבותיו ואהבה העצומה שלו כלפיהם הושרשה גם בתלמידו.

שיעוריו קובצו בספרי 'בצור ירום', שבאחד מהם עיינתי בזמן שהמתנתי לשיחה הנדירה שקיימתי איתו. מדובר בביאוריו על ספר התניא, המאפשרים גם ליהודי הפשוט ביותר להבין את דבריו העמוקים והנפלאים של רבינו הזקן. לצורך כך הוא משתמש במשלים חסידיים, ציטוטים מהרבי ומגדולי החסידות ועוד.

הרב אברג'ל הוא מחשובי הרבנים בדורנו, ובבית מדרשו ניכר כי תורה וגדולה נמצאים במקום אחד: בנוסף לגדולתו בתורה הוא מסייע לנזקקים,וכן מחזיק רשת כוללים ומוסדות תורה שבראשותו.

 

מאז נעצר הרב לפני כחצי שנה, לא הורשה אף כלי-תקשורת לשוחח עם הרב. הוא ואנשיו סירבו להצעות רבות מכל כלי-התקשורת לראיין אותו.

אלא שלקראת החג הוא אפשר לשתי מדיות, חרדית וחילונית, לראיין אותו. 'שטורעם' קיבל את הזכות להיות נציג כלי-התקשורת החרדיים – וערוץ 2 זכה בתחרות מול כלי-התקשורת החילוניים.

כשהגעתי, הוא קיבל אותי במאור פנים ובחיוך רחב.

למרות בקשות כמה וכמה כלי-תקשורת חרדיים, הקלטת השיחה בנינו נאסרה לפרסום עד מחר.

התשובות שלו, ראוי לציין, מובאות כאן מילה במילה. לא נגענו.

"יישר כח על הזמן שהרב מקדיש לנו. בי"א בניסן חל יום הולדתו של הרבי", פתחתי בשאלה.

אבל הוא קטע את דברי.

"אתה רוצה לדעת מה עשינו בישיבה?", שאל, ומיד השיב: "קראנו את ה'היום-יום' בדבקות רבה. קראנו את דבריו המדויקים והנפלאים של הרבי על חוב האדם ביום הולדתו, בפני כ-200 איש. הוא מדבר שם על כך שצריך להתבודד ולהעלות זכרונותיו ובהם הצריכים תיקון.

הרבי, בקדושתו ובאופיו הטבעי", המשיך הרב אברג'ל, "מעולם לא הכלים אדם. ולכן לא ביקש שישב אדם אחר ויספר את העניינים, אלא שהוא בעצמו יספר את עניינו בבחינת דברי חז"ל 'גדולה תפילת חולה על עצמו מתפיל אחרים'. הרבי דרש עבודה עצמית. אין על מי להתפנק. ישב האדם ויעשה תיקון ומה שצריך יתקן".

 

מה הוא הרבי, עבור הרב?

"הרבי בשבילי זה 'עשה לך רב'. כשישאלו אותי אחרי 120 שנה מה עשית בעולם הזה, אגיד 'קיימתי משנה של חז"ל 'עשה לך רב והסתלק מן הספק''.

 

מה היה טיב הקשר בין הרבי והרב?

"חלופת מכתבים – וקריאת שיחותיו המאלפות מגיל 7", ענה בקצרה. כששאלתי אם קיבל הוראות מיוחדות, אמר: "את השמות של הילדים שנולדו. שאלתי אותו והשיב לי, בכתב קודשו".

הרב יורם הסביר כיצד הכיר, כבר בגיל 7, את הרבי: "התחנכתי על ברכי הרב ישבעם סגל וצוות המחנכים שהיו בבית הספר שבו למדתי - 'אוהלי יוסף יצחק' בברוש. למדנו שם את 'ליקוטי האמרים' ו'שער הייחוד והאמונה'. הכול ביראת-שמיים. הרבה הנהגות טובות. ומאז זה תפס אותי. עד היום ועד לנצח".

 

"רעייתי היא נכדתו של הרב אברהם דונין ע"ה", אמרתי.

"הכרתי אותו", אורו פניו של הרב. "הוא היה מנהל בית-הספר של חב"ד בברוש, אבל אחרי שעזבתי".

 

הרב מגדיר את עצמו כחסיד חב"ד?

"אני מגדיר את עצמי כתלמיד. תלמיד של הרבי", ענה – ושקע בהרהורים.

 

אני רואה פה את ספר התניא על הסטנדר ולמדתי כעת גם את ביאורי הרב על התניא. מה הסיבה שכל תלמיד כאן בכולל חייב ללמוד תניא?

"הוא לא חייב. הוא מחייב את עצמו. כשיש אור, החפצים באור מתקרבים. התניא זה אור גדול. בכריכה לספר שלי כתבתי 'חסידות לעם'. אלו שהם 'עויבדים' (כך במקור. מ.ר) אמיתיים בשבילם זה פשוט, אבל מי שרחוק מהאור צריך להאיר לו לאט-לאט שיצא מחושך לאור. תורת החסידות, הסממן שלה שהיא מחזירה למוטב, כיוון שהיא באה מהבעל-שם-טוב, שהיה אור שבעת הימים. מי שקשור לבעל-שם-טוב קשור לקודשא-בריך-הוא בעצמו".

 

לאחרונה פורסמו באתר תמונות של הרב באוהל..

"אכן, בכל הזדמנות שאני מגיע לארצות-הברית בשליחות כל-שהיא דבר ראשון שאני עושה אחרי הטיסה זה מגיע לאוהל. דבר ראשון. אני מרגיש שם שהרבי מנהיג את העם בעצם אורו הגדול.

אצל צדיקים חז"ל אומרים 'דבריהם הם ציוניהם'. רצו לרמוז לנו שכל זמן שדבריו של החכם מתפרסמים בעולם הזה וקוראים בהם והם מקרבים יהודים – הוא חי. 'מה כאן עומד ומשמש – אף כאן עומד ומשמש'. באוהל אני מרגיש שמחה אמיתית. זו זכות להיות אצל מי שכל חייו עבד את הקב"ה ופעולותיו מוציאות פירות ופירי פירות – גם 20 שנה אחרי הסתלקותו בנגלה".

 

אנחנו נכנסים לחג הפסח, חג החירות. הרב הרגיש את זה בשבוע שעבר באופן מוחשי – לאחר שהמשטרה הודיעה שאין ראיות לתיק?!

"על האדם לדעת שהעולם הזה גשר צר מאוד ויש להיזהר מאוד והעיקר שלא לפחד כלל. התקופה ההיא הייתה ניסיון בעולם האמונה. שאדם יודע שהוא לא עשה דבר, ולא חשב דבר. ההשגחה הפרטית הביאה אותו לאיפה שהביאה אותו", דיבר על עצמו בגוף שלישי, "כדי להראות שיש מנהיג לעולם. והראיה - שהמשטרה בטוב ליבה לאחר שעיינה בתיק וראתה שמדובר בתלונת שווא ושקר ונהגו בי בהתאם וזיכו אותנו וה' הוציא אותי לאור עולם כדי להראות לאנשים שאסור להישבר".

לדבריו, "גם אם מדברים דברים שאינם נכונים, יש לשמור על איפוק ולשון נקייה כדי לא לגרום פילוג בעם וחילול ה'.

אני ממשיך להתפלל תפילות גדולות על כל מי שעשה את זה שחס ושלום לא יהיה עליו שום קפידה. שלי וודאי לא – אבל של אחרים שאוהבים אותנו, שלא יקפידו עליו".

 

הרב מוחל?

"כן, וודאי. מאותו רגע. ברגע שהגעתי לחקירה ידעתי מי עשה את זה. לא אמרתי שום שם כדי לא להכפיש יהודי. ויצאתי בשלום, כמו בעל התניא, 'ויצאתי בשלום מה' שלום', והראיה – שזה היה גם בי"ט כסלו".

 

הרב מתכוון למנף את הפעילות בעקבות הסיפור?

"אנחנו יודעים שכל מה שקרה זה בגלל האדמו"ר הזקן. הוא רצה שנמנף את זה להפצת המעיינות. בדף היומי ביום לקחו אותי היה כתוב 'שבעת ימים קודם יום הכיפורים מפרישין אותו'. למה מפרישין אותו? כדי לקבל יותר התחזקות. וזה קשור להיום יום שדיברנו קודם – שיתבודד האדם ואת אשר שצריך תיקון שיתקן", סיים את דבריו בחיוך מסתורי.

"אני מברך אתכם שתהיו חסידים אמיתיים ותעבירו בשמי מסר לכל חסידי חב"ד: הרבי מחכה שנעשה את מה שהטיל עלינו בשיחה הידועה של כ"ח ניסן 'עשו כל אשר ביכולתכם'; תפיצו את המעיינות וזה יזרז את הגאולה"

י"ג בניסן תשע"ד

עבור לתוכן העמוד