מוסדות "קול רינה" בראשות הרב יורם אברג'ל זצוק"ל
פייסבוק
הרשמה
חיפוש
דלג על חיפוש
עצות הרב
תרום והיה שותף
הרשם לניוזלטר
ספרי הרב
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

הרב יעקב יוסף זצוק"ל

נולד במוצאי שמחת תורה בשנת תש"ז, והינו הבן השני למר"ן הראשון לציון פאר הדור רבנו עובדיה יוסף זצוק"ל ולרבנית מרגלית ע"ה.

בצעירותו נישא הרב לרבנית נצחיה, ולהם נולדו שמונה ילדים. את החופה סידר מרן הרב יוסף שלום אלישיב זצ"ל ידידו של אביו הרב עובדיה יוסף זצוק"ל שאליו היה הרב יעקב מקורב כל שנותיו.

 

הרב יעקב יוסף בצעירותו למד בישיבת פורת יוסף ואחר כך היה לתלמיד מרן הרב שלמה זלמן אוירבך זצ"ל בישיבת קול תורה ולאחר נישואיו למד הרב בכולל קול יעקב ובמוסד הרב קוק. הרב יעקב יוסף היה מוסר שיעורי תורה בכל רחבי הארץ הוא היה גאון מופלג בתורה, וכאביו הגדול, היה מכתת את רגליו ממקום למקום, שיעור אחר שיעור, ללמד את העם תורה והלכה.

 

אבל המרכז הרוחני של הרב יעקב יוסף היא ללא ספק בית הכנסת התוסס בורוכוב בשכונת הבוכרים, שלו קרא הרב בית המדרש חזון יעקב על שם סבו, הרב יעקב עובדיה זצ"ל ולימים הפך הרב את המקום למפעל אדיר של תורה. הכל החל כשיהודי עשיר וערירי הניח את ביתו על מנת להפכו לבית כנסת, ומרן הרב עובדיה יוסף שליט"א מונה לדאוג לכל צרכיו. מרן היה נותן שם שיעורים בהלכה, וכשהתמנה לרבה של תל אביב, הטיל את המשימה על בנו, הרב יעקב יוסף שהיה אז בן 26 בלבד.

 

הרב יעקב יוסף המשיך להנהיג את בית המדרש ולתת בו שיעורים קבועים בהלכה, תחילה פעמיים בשבוע ובהמשך מדי יום, עד שצמחה בו קהילה ממש.

הרב יעקב המשיך להרביץ תורה עד ימיו האחרונים, על אף מצבו הרפואי, שהרי צורכי הציבור היו כמו חמצן עבור הרב, והחיו אותו ממש – כפי שהעידו עליו הרבים.

 

ביום שישי האחרון הגיעה הבשורה הקשה מבית החולים הדסה עין כרם: בנוכחות כל בני המשפחה השיב הרב יעקב יוסף את נשמתו ליוצרה. אך לא לפני שהגיע, לפי בקשתו, הגאון רבי יעקב עדס, וקרא עמו תחנון וקריאת שמע. הרב יעקב יוסף אחז את ציציותיו בידיו ולבו נדם. הלווייתו של הרב יצאה מבית הכנסת בורוכוב לכיוון הר המנוחות בירושלים, שם נטמן.

בניו של הרב יעקב יוסף העידו כי אביהם שמח תמיד בשביל הצדיקים הזוכים להיפטר בערב שבת לאחר חצות היום, כדברי הגמרא במסכת כתובות (קג ע"א): "מת בערב שבת – סימן יפה לו". והנה זכה גם הרב ברוב צדקותו להיפטר בערב שבת. עד ימיו האחרונים נשם הרב יעקב יוסף את התורה הקדושה, ומסר נפשו עליה. הוא סירב בכל תוקף להפסיק את שיעוריו, ובאופן פלאי, הם נתנו לו את הכוחות להמשיך הלאה.

 

ברוב ענוותנותו, ביקש הרב יעקב יוסף שלא לשבח אותו בהספדים מלבד עניינים של זיכוי הרבים. כמו כן, הוא ביקש שלא לכתוב מילה מלבד המילים: "פה נטמן עבדך בן אמתך יעקב חי בן מרגלית". זכותו תגן עלינו.

עבור לתוכן העמוד